PZH Świadectwo jakości zdrowotnej:
Każdy nowo-powstały produkt, by móc obronić się na konkurencyjnym rynku powinien posiadać odpowiednie rekomendacje, poświadczone specjalistycznymi certyfikatami. Najbardziej rozpoznawalnym i popularnym świadectwem tego typu jest Atest PZH, czyli inaczej Atest Higieniczny PZH, który potwierdza, że dany wyrób jest zgodny z obecnymi normami w dziedzinie bezpieczeństwa. Krótko mówiąc – produkt posiadający Atest PZH w żaden sposób nie wpłynie negatywnie na zdrowie ludzi i środowisko naturalne.
Certyfikat Oeko-Tex Standard 100 to międzynarodowy znak jakości przyznawany produktom tekstylnym, które są wolne od szkodliwych substancji chemicznych. Potwierdza, że materiały te zostały przetestowane pod kątem obecności ponad 100 niebezpiecznych związków.
Certyfikat TÜV:
Certyfikacja wyrobu potwierdza jakość i bezpieczeństwo
Certyfikacja produktów potwierdza, że wyrób spełnia określone kryteria i zdefiniowane aspekty istotne dla bezpieczeństwa. Certyfikat TÜV określa podstawowe zasady, zgodnie z którymi produkt został przetestowany. Odpowiednie znaki kontrolne stanowią dla klienta widoczny dowód jakości, który służy jako pomoc przy podejmowaniu decyzji przy wyborze produktu. Znaki certyfikacji są potwierdzeniem, że jakość produktu została sprawdzona przez niezależną stronę trzecią.
Co to jest STANDARD 100 by OEKO-TEX®?
W świecie produkcji przędzy, każdy producent może obiecywać, że jego produkty reprezentują najwyższe standardy jakości. Jednak same zapewnienia nie zawsze wystarczają, aby przekonać do siebie klientów. W odpowiedzi na to wyzwanie, na całym globie funkcjonują rozmaite jednostki notyfikujące, które mają za zadanie potwierdzać wysoką jakość materiałów używanych w produkcji tkanin, dzianin, sznurków bawełnianych oraz innych wyrobów pasmanteryjnych.
Klasyfikacja produktów według STANDARD 100 by OEKO-TEX®
Jednym z najbardziej uznanych certyfikatów w branży tekstylnej jest STANDARD 100 by OEKO-TEX®. Ten prestiżowy znak jakości jest rozpoznawalny na całym świecie, a jego główna siedziba mieści się w Szwajcarii. OEKO-TEX® posiada sieć regionalnych jednostek, które można znaleźć niemal w każdym kraju, w tym także w Polsce, gdzie nadzór sprawuje Instytut Włókiennictwa w Łodzi.
Proces certyfikacji i jego znaczenie dla konsumentów
Proces certyfikacji STANDARD 100 by OEKO-TEX® uwzględnia rygorystyczne testy na obecność substancji szkodliwych, które są dostosowane do sposobu użytkowania danego materiału. Intensywność tych testów zależy od tego, jak blisko produkt ma kontakt ze skórą człowieka.
W ramach systemu OEKO-TEX® wyróżnia się cztery klasy produktów:
- Klasa I: Produkty przeznaczone dla niemowląt i małych dzieci do 3 roku życia, takie jak bielizna, pajacyki, odzież, pościel czy ręczniki.
- Klasa II: Produkty mające bezpośredni kontakt ze skórą, w tym bielizna, pościel, t-shirty czy skarpetki.
- Klasa III: Produkty noszone w pewnej odległości od skóry, na przykład kurtki czy płaszcze.
- Klasa IV: Materiały wykończeniowe i dekoracyjne, takie jak zasłony, obrusy czy pokrowce na meble.
Aby otrzymać certyfikat STANDARD 100 by OEKO-TEX®, produkt musi spełniać szereg wymaganych kryteriów na każdym etapie produkcji. Dodatkowo, producent musi wprowadzić i utrzymać system zarządzania jakością oraz przedłożyć prawnie wiążące deklaracje zgodności i podpisy.
Takie podejście zapewnia konsumentom pewność, że produkty posiadające certyfikat OEKO-TEX® są wolne od substancji szkodliwych, co stanowi ważny krok w kierunku bardziej świadomego i zdrowego stylu życia.
Zaangażowanie w Zrównoważony Rozwój i Ochronę Środowiska
Dodatkowo, zaangażowanie w certyfikację STANDARD 100 by OEKO-TEX® podkreśla nasze zobowiązanie do ochrony środowiska i promowania odpowiedzialnej produkcji. Poprzez wybór materiałów, które przeszły surowe testy na obecność substancji szkodliwych, nie tylko chronimy zdrowie naszych klientów, ale także dbamy o naszą planetę. Ta filozofia wpisuje się w szerszy trend zrównoważonego rozwoju i świadomego konsumpcjonizmu, który jest coraz bardziej widoczny w branży tekstylnej na całym świecie. Nasze produkty z certyfikatem OEKO-TEX® to gwarancja, że każdy etap ich produkcji był przeprowadzony z myślą o minimalnym wpływie na środowisko i bezpieczeństwie użytkowników.
Co oznacza REACH?
REACH to rozporządzenie Unii Europejskiej podobne do RoHS. Skrót ten oznacza Regulation, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals (REACH). Zostało ono wprowadzone w czerwcu 2007 r. w celu uregulowania produkcji substancji chemicznych w celu lepszej ochrony zdrowia ludzkiego i zmniejszenia ryzyka negatywnego wpływu na środowisko. W przeciwieństwie do RoHS, które dotyczy tylko substancji niebezpiecznych, REACH dotyczy wszystkich substancji chemicznych, które są używane i produkowane.
Certyfikaty wydawane przez CCIC
CCIC oznacza Chińską Grupę Certyfikacji i Inspekcji (China Certificate & Inspection Group).
Dostarcza ona różnego rodzaju usługi związane z inspekcją, weryfikacją i certyfikacją towarów produkowanych w Chinach bądź sprowadzanych do Chin. CCIC podlega chińskiemu Biuru Kontroli i Kwarantanny (AQSIQ), państwowej instytucji zajmującej się kontrolą towarów wwożonych do Chin i wywożonych z Chin.
Certyfikat CCC – zasady i procedury
Skrót CCC oznacza China Compulsory Certificate. Ogólnie rzecz ujmując, jest to ekwiwalent używanych w Unii Europejskiej certyfikatów CE. CCC jest w użyciu od 2002 roku i znajduje zastosowanie w przypadku następujących kategorii produktów: przewody i kable elektryczne; wyłączniki do obwodów, urządzeń zabezpieczających i przyłączy instalacyjnych; urządzenia elektryczne niskiego napięcia; małe silniki elektryczne; narzędzia elektryczne; spawarki; urządzenia AGD; aparatura audio i wideo; urządzenia informatyczne; urządzenia oświetleniowe; pojazdy silnikowe i części układów bezpieczeństwa; opony samochodowe; okulary ochronne; maszyny rolnicze; produkty z lateksu; wyroby medyczne; sprzęt gaśniczy; czujniki do systemów sygnalizacji włamania i napadu; Bezprzewodowa sieć lokalna (WLAN) systemy i zabawki. Inną kategorią produktów są produkty IT, takie jak zabezpieczenia systemów operacyjnych, systemy wymiany zaszyfrowanej informacji, systemy nadzoru i kontroli, systemy zabezpieczonych baz danych, filtry antyspamowe, firewalle, systemy wykrywające włamania, systemy backupu, huby LAN do izolowanych połączeń, produkty skanujące sieć, produkty odzyskiwania danych, smart card.